Dovážené uhlí je nekvalitní? Uhelné sklady se obávají stížností zákazníků, když se ukáže, že dovážené uhlí nesplňuje očekávání. Na inzertních stránkách je dovážené uhlí levnější než domácí uhlí. To ale neznamená, že vytápění s ním stojí méně, záleží totiž i na jeho výhřevnosti. Kontrolujeme, zda se vyplatí nakupovat levné uhlí z dovozu.
Je pravda, že státní podniky PGG a JSW prodávají topné uhlí pro domácnosti za poměrně atraktivní ceny 1 100-1 400 PLN za tunu, ale za prvé se u nich těžko nakupuje a za druhé jeho prodej je omezená.Pokud někdo potřebuje více než 3 tuny uhlí, je nucen nakupovat palivo od soukromých prodejců na volném trhu. A nabízejí to za ceny od 2000 PLN do více než 4000 PLN za tunu.
Kolik stojí dovážené uhlí?
Nejnižší ceny 2000-2500 PLN jsou však za dovážené uhlí. Domácí je dražší, prodává se ve velkém na konci srpna 2022, obvykle stojí 2 800–3 000 PLN/t a pytlovaný 3 400–4 000 PLN/t. Cena dováženého uhlí by se dala považovat za mnohem atraktivnější, nebýt nižší výhřevnosti tohoto paliva. Pojďme si tedy ověřit, zda je topení dováženým uhlím levnější než domácí uhlí.
Přečíst:
- Jak nakoupit uhlí v obchodě PGG
- Kolik stojí uhlí v JSW
- Cena uhlí a ekologického uhlí v Tauronu. Jak koupit toto uhlí
- Limity pro prodej uhlí
Jak vypočítat, které uhlí je výhodnější koupit
Pro srovnání ceny jednotky tepla získaného z různých druhů uhlí potřebujete vědět, jaká je jejich výhřevnost. Tyto informace by měl poskytnout prodejce paliva.
Předpokládejme, že máme na výběr uhlí, jehož výhřevnost je 20 MJ/kg a jeho cena je 2500 PLN/t a uhlí, které stojí 3500 PLN/t, ale jehož výhřevnost je 28 MJ/kg. Pro výpočet jednotkové ceny tepla vydělíme cenu kilogramu paliva (cena za tunu děleno 1000) jeho výhřevností udávanou v MJ/kg.
- Z levnějšího paliva získáme teplo za cenu:
2,5 / 20=0,125 PLN/MJ,
- a z dražšího uhlí s vyšší výhřevností za cenu:
3,5 / 28=0,125 PLN/MJ.
To ukazuje, že náklady na vytápění levnějším uhlím s nižší výhřevností jsou stejné jako při nákupu mnohem dražšího uhlí s lepšími parametry.